Wzrost cen prądu i gazu. Woźniak: przyczyną odbicie po pandemii i zamrożenie taryf w 2018 roku
Od 1 stycznia 2022 r. w życie weszły nowe taryfy sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Co za tym idzie, płacimy więcej. Dlaczego? Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Woźniak, były podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, były główny geolog kraju i były prezes PGNiG, główną przyczyną jest rynek.
2022-01-09, 12:53
- Nie należy demonizować ETS-u ani Gazpromu. Wpływ jednego i drugiego był przez nas rozumiany bardzo dobrze od dawna, natomiast wzrost koniunktury na rynku po okresie spowolnienia pandemicznego na świecie był gigantyczny - powiedział.
Jak przekazał były podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, rynek odbił po okresie spowolnienia bardzo szybko, przez co popyt na wszystkie nośniki energii wzrósł w sposób skokowy.
Czynnik odpowiedzialny za wzrost cen w Polsce
Zdaniem Piotra Woźniaka, oprócz głównych przyczyn wzrostu cen w naszym kraju, dodatkowo odpowiedzialne za wysokie opłaty jest opóźnienie wprowadzenia regulacji.
- Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu zostały ograniczone dekretem sejmowym, czyli ustawą, przez co wyjęto kompetencje naszemu Urzędowi Regulacji Energetyki, który rozpatruje wnioski o podwyżki - tłumaczy.
REKLAMA
Jak wyjaśnił, te kompetencje zabrano w 2018 roku. Zdaniem Piotra Woźniaka i tak podwyżki by nas czekały, ale nie byłyby tak gwałtowne jak obecnie, tylko wdrażane stopniowo co roku.
- Nie sięgnęłyby takich poziomów - powiedział. - Decyzją Sejmu ceny zostały zamrożone na poziomach z roku 2018. Opóźnienie tych podwyżek skumulowało się, gdy przestały obowiązywać te regulacje (...) i skutkowało to tak ogromnymi podwyżkami, jakie mamy teraz - podkreślił.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Piotr Woźniak (były podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, były główny geolog kraju i były prezes PGNiG)
Data emisji: 09.01.2022
Godzina emisji: 11.33
REKLAMA
bf
REKLAMA